Nejlepší chřest pochází z Česka

Český chřest
Gurmeti chřest milují a podle mnohých z nich jsou podmínky pro jeho pěstování jedny z nejlepších na světě právě v Česku a to na Mělnicku. Chřestu totiž vyhovují lehké písčité půdy a klima, které není ani suché, ani kontinentální.


Bílé zlato z Mělnicka

Chřest se v posledních letech úspěšně vrátil na české stoly, odkud ho neprávem smetli komunisté, kteří ho označili za buržoazní přežitek. Od roku 2012 k renesanci chřestu přispívá také velkoobchod potravin Bidfood, který ho v chřestové sezóně rozváží do restaurací po celé České republice. Do té doby převážná většina produkce z Polabí mířila do Nizozemska a Německa.

Chřestová sezóna

První závozy českého bílého chřestu se uskutečňují podle počasí v polovině dubna. Zelený chřest se obvykle začne sklízet a distribuovat o 14 dní později.

V sezóně 2019 se uskuteční první závozy bílého chřestu z kralupského depa v úterý 9. dubna a z ostatních dep ve středu 10. dubna. Ceny se aktualizují každý týden.

Český chřest

Sortiment čerstvého chřestu

Bidfood nabízí čerstvý chřest přímo z polí z Mělnicka. Svazky bílého chřestu se balí do tzv. flowpacků. Tyto zavařené plastové fólie prodlužují trvanlivost a udržují chřest déle svěží a křehký. Bílý chřest se třídí do dvou velikostí a rozváží v bedýnkách, které obsahují vždy 6 svazků po 500 g, tj. 3 kg:

  • Chřest bílý, průměr 12 až 16 mm
  • Chřest bílý výběr, extra velký o průměru nad 16 mm

Bílý chřest, který nenarostl požadovaných parametrů nebo se jeho stvol zlomil, se výborně hodí pro přípravu krémů a polévek. Jde o ekonomickou variantu předchozích položek:

  • Chřest bílý na polévku, zlomky

Zelený chřest se do flowpacků balit nemůže, protože musí dýchat. Distribuuje se v bedýnkách, které obsahují 6 svazků po 500 g, tj. 3 kg:

  • Chřest zelený
Galerie: 
Vejce Benedikt s chřestem
Chřestová polévka
Chřest s holandskou omáčkou
​Kuřecí prsa dušená na smetaně s chřestem a šťouchané brambory
Filet ze pstruha na chřestu s rajčatovo-parmazánovou omáčkou
Divočák hřbet s houbovou omáčkou, brambory s chřestem a brusinkové želé​
Plátky z jelení kýty s omáčkou z červeného vína, chřestem a jedlými kaštany
​​Pappardelle s restovaným chřestem a rajčátky na másle