Chřest 2017

Zatímco mělnický Rolls-Royce mezi zeleninou donedávna brázdil převážně nizozemské a německé silnice, v posledních letech úspěšně nabral směr na české talíře. Chřest – model 2017 – může přijet díky velkoobchodu potravin Bidfood od poloviny dubna i k Vám.

Český chřest Hostín

Bílé zlato z Mělnicka

Chřest gurmáni přímo milují a podle mnohých z nich jsou podmínky pro jeho pěstování jedny z nejlepších na světě právě v Česku a to na Mělnicku. Chřestu totiž vyhovují lehké písčité půdy a klima, které není ani suché, ani kontinentální.

Převážná většina produkce z Polabí teprve před několika lety přestala mířit do Nizozemska a Německa. Chřest se úspěšně vrací na české stoly, odkud ho neprávem smetli komunisté, kteří ho označili za buržoazní přežitek.

Chřest z Mělnicka

Chřestová sezóna 2017

K renesanci chřestu intenzivně přispívá již šestým rokem také velkoobchod potravin Bidfood. Letošní chřestovou sezónu zahájil bílý chřest – první závozy kamkoliv v České republice se uskutečnily 11. dubna. Zelený chřest se obvykle začne sklízet a distribuovat o 14 dní později, ale záleží na počasí. Ceny budou opět aktualizovány každý týden.

Sortiment čerstvého chřestu

Bidfood nabízí čerstvý chřest přímo z polí z Mělnicka. Svazky bílého chřestu se balí do tzv. flowpacků. Tyto zavařené plastové fólie prodlužují trvanlivost a udržují chřest déle svěží a křehký. Bílý chřest se třídí do dvou velikostí a rozváží v bedýnkách, které obsahují vždy 6 svazků po 500 g, tj. 3 kg:

  • Chřest bílý, průměr 12 až 16 mm
  • Chřest bílý výběr, extra velký o průměru nad 16 mm

Bílý chřest, který nenarostl požadovaných parametrů nebo se jeho stvol zlomil, se výborně hodí pro přípravu krémů a polévek. Jde o ekonomickou variantu předchozích položek:

  • Chřest bílý na polévku, zlomky

Zelený chřest se do flowpacků balit nemůže, protože musí dýchat. Distribuuje se v bedýnkách, které obsahují 7 svazků po 400 g, tj. 2,8 kg:

  • Chřest zelený
Fotografie: 
Vejce Benedikt s chřestem
Chřestová polévka
Chřest s holandskou omáčkou
​Kuřecí prsa dušená na smetaně s chřestem a šťouchané brambory
Filet ze pstruha na chřestu s rajčatovo-parmazánovou omáčkou
Divočák hřbet s houbovou omáčkou, brambory s chřestem a brusinkové želé​
Plátky z jelení kýty s omáčkou z červeného vína, chřestem a jedlými kaštany
​​Pappardelle s restovaným chřestem a rajčátky na másle
Mohlo by vás zajímat
Nowaco | Pařížská zeleninová směs Nowaco | 412510
Pařížskou zeleninovou směs tvoří sladká parisian mrkev, hrášek a kukuřice. Jde o nejsladší přílohovou zeleninu pod značkou Nowaco, do které se zamilují nejen děti.
Nowaco | obaly velkobalení zeleniny a ovoce
Velká balení zeleniny a ovoce Nowaco se chlubí novými obaly. Suroviny podléhající přísným laboratorním kontrolám mají v nové sezóně i nové kvalitní obaly.