Chřest 2017

Zatímco mělnický Rolls-Royce mezi zeleninou donedávna brázdil převážně nizozemské a německé silnice, v posledních letech úspěšně nabral směr na české talíře. Chřest – model 2017 – může přijet díky velkoobchodu potravin Bidfood od poloviny dubna i k Vám.

Český chřest Hostín

Bílé zlato z Mělnicka

Chřest gurmáni přímo milují a podle mnohých z nich jsou podmínky pro jeho pěstování jedny z nejlepších na světě právě v Česku a to na Mělnicku. Chřestu totiž vyhovují lehké písčité půdy a klima, které není ani suché, ani kontinentální.

Převážná většina produkce z Polabí teprve před několika lety přestala mířit do Nizozemska a Německa. Chřest se úspěšně vrací na české stoly, odkud ho neprávem smetli komunisté, kteří ho označili za buržoazní přežitek.

Chřest z Mělnicka

Chřestová sezóna 2017

K renesanci chřestu intenzivně přispívá již šestým rokem také velkoobchod potravin Bidfood. Letošní chřestovou sezónu zahájil bílý chřest – první závozy kamkoliv v České republice se uskutečnily 11. dubna. Zelený chřest se obvykle začne sklízet a distribuovat o 14 dní později, ale záleží na počasí. Ceny budou opět aktualizovány každý týden.

Sortiment čerstvého chřestu

Bidfood nabízí čerstvý chřest přímo z polí z Mělnicka. Svazky bílého chřestu se balí do tzv. flowpacků. Tyto zavařené plastové fólie prodlužují trvanlivost a udržují chřest déle svěží a křehký. Bílý chřest se třídí do dvou velikostí a rozváží v bedýnkách, které obsahují vždy 6 svazků po 500 g, tj. 3 kg:

  • Chřest bílý, průměr 12 až 16 mm
  • Chřest bílý výběr, extra velký o průměru nad 16 mm

Bílý chřest, který nenarostl požadovaných parametrů nebo se jeho stvol zlomil, se výborně hodí pro přípravu krémů a polévek. Jde o ekonomickou variantu předchozích položek:

  • Chřest bílý na polévku, zlomky

Zelený chřest se do flowpacků balit nemůže, protože musí dýchat. Distribuuje se v bedýnkách, které obsahují 7 svazků po 400 g, tj. 2,8 kg:

  • Chřest zelený
Fotografie: 
Vejce Benedikt s chřestem
Chřestová polévka
Chřest s holandskou omáčkou
​Kuřecí prsa dušená na smetaně s chřestem a šťouchané brambory
Filet ze pstruha na chřestu s rajčatovo-parmazánovou omáčkou
Divočák hřbet s houbovou omáčkou, brambory s chřestem a brusinkové želé​
Plátky z jelení kýty s omáčkou z červeného vína, chřestem a jedlými kaštany
​​Pappardelle s restovaným chřestem a rajčátky na másle
Mohlo by vás zajímat
Bidfood prostřednictvím dceřiné společnosti Tekoo začal distribuovat čerstvou zeleninu a ovoce nejen na Moravě a v Praze, ale i ve Středočeském kraji. Postupně svůj dosah rozšiřuje na další okresy. Ve středních Čechách Bidfood pod hlavičkou Tekoo rozváží také nápoje. Celý sortiment mohou zákazníci objednat najednou přes mujBidfood.cz, zákaznické centrum nebo obchodní zástupce Bidfood.
Nowaco | Pařížská zeleninová směs Nowaco | 412510
Pařížskou zeleninovou směs tvoří sladká parisian mrkev, hrášek a kukuřice. Jde o nejsladší přílohovou zeleninu pod značkou Nowaco, do které se zamilují nejen děti.