1990 | otevření obchodního zastoupení Nowaco v Československu

2. díl seriálu Jedeme v tom s Vámi již 25 let. Vzpomínáme na rok 1990, kdy dánská firma Nowaco vypsala v českých novinách inzerát. Hledala partnera, se kterým by založila v Československu obchodní zastoupení své společnosti. Cílem podnikání byl export československých potravin, zejména masa a mléčných produktů do celého světa.
Nowaco | sídlo společnosti Aalborg, Dánsko | 90. léta
Nowaco | sídlo společnosti
Aalborg, Dánsko | 90. léta

Vývoz a dovoz

Z uchazečů byl nakonec vybrán pan Bohumil Volf, který se tak stal prvním zaměstnancem a vedoucím obchodního zastoupení Nowaco v Československu. Během několika měsíců došlo k seznámení s trhem a byly podepsány první kontrakty na export. Započal vývoz másla, drůbeže, hovězích čtvrtí a vepřových půlek.

Úspěšně se však začal rozvíjet i dovoz především rybího filé a všech zmrazených výrobků z ryb. Dovozní činnost stoupala, do sortimentu přibyly značkové hranolky Nowaco, výrobky pro maloobchod, chlazená šunka a spousta dalších komodit živočišného původu.

Nowaco | první zaměstnanci v ČSFR
Nowaco | první zaměstnanci v ČSFR

Bez auta, bez skladu

Hlavními zákazníky byly v této době zprivatizované státní mrazírny, drůbežářské podniky a nově založené soukromé společnosti. Obchodní zastoupení fungovalo bez vlastního rozvozového parku a skladovacích prostor, všeho všudy ve dvou zaměstnancích.

Stále více se ukazovala nutnost změnit status obchodního zastoupení na československý právní subjekt. Začít tak vlastní distribuci, skladování a prodej.

Ale to je již jiný příběh seriálu Jedeme v tom s Vámi již 25 let, který začal v únoru 1992:
1992 | založení společnosti Nowaco Czechoslovakia s.r.o.
Kde byla první kancelář a o proměně společnosti Bidvest za 25 let se dočtete v úvodním textu seriálu:
Jedeme v tom s Vámi již 25 let
Mohlo by vás zajímat
Vyrobeno podle české cechovní normy
Zpracování mořských ryb v kralupském Bidfoodu má tradici již přes 20 let. Bidfood vyrábí podle českých cechovních norem. V mrazicích pultech obchodů se tak objevují první dva výrobky Nowaco s novým logem "Vyrobeno podle české cechovní normy".
Nowaco | špenát listový porce
Víte, že nejlepší špenát v Evropě roste v Belgii? A pro zmrazený listový špenát se sklízí výhradně mladé rostliny? A proč je sekaný špenát levnější?