Kvalitní mražený pstruh pro každého

Ochutnejte úlovek z vod turecké horské bystřiny! Zatím každého strávníka i odborníka přesvědčil o kvalitě pstruhů značky Nowaco. Při hledání dodavatele je vedle chuti masa stejně důležité prověřit i podmínky chovu.

Pstruh duhový

Z Yukonu do Metuje

Než se pstruh duhový dostal do velkochovů a řek po celém světě, obýval jen řeky vlévající se do severní části Tichého oceánu, od ruské Kamčatky přes Aljašku po Kalifornii. Do Čech ho dovezli v roce 1888 z Německa. Dnes se přirozeně vytírá i v našich řekách, kterým dříve vládl domácí pstruh obecný.

Oba zmínění pstruzi patří do čeledi sladkovodních dravých ryb Lososovití. A jak název napovídá, jsou příbuzní lososa obecného.

Více o lososech si přečtěte v článku Losos z Norska přímo na váš stůl

Pstruzí rekordy

Pstruh duhový dosahuje běžně délky 25 až 40 cm a váhy od 200 do 1000 g. Jejich divocí tažní kolegové však dorůstají až 120 cm. Nejvyšší zaznamenaná váha činí neuvěřitelných 25,4 kg. Konkrétní rekordní úlovky pochází z kanadských jezer (23,6 kg v roce 1966 či 22 kg v roce 2009). Nejvyšší doložený věk je 11 let.

Turecká horská pstruží farma

Chov

Pro farmování se hodí menší a barevnější formy pstruha duhového, který lépe snáší vyšší teplotu vody a snadno si zvyká na krmivo. I tak vyžaduje kvalitní, chladnou, teplotně stálou vodu s dostatečným průtokem.

Již na první pohled nikoho nezaujmou levní pstruzi z teplých vod Jižní Ameriky nebo Španělska. Mívají poškozená těla a měkkou konzistenci svaloviny – rozbředlé maso.

Ani některé české rybníky nevyhovují kvůli teplé a stojaté vodě. Ze pstruhů je cítit bahno a navíc časopis dTest (č. 6-2012) upozornil na chovatele, kteří zřejmě ničí plísně a parazity zakázanými látkami.

Turecká horská pstruží farma

Turecká horská farma

Kuchaní pstruzi zmrazení 200 až 250 g a 250 až 300 g pochází stejně jako úspěšně otestovaní pstruzi v malobalení (dTest 6-2012) z turecké farmy. V nabídce jsou rovněž filety (5 kg) i filety v malobalení.

Tento velkochov disponuje nejmodernějšími technologiemi a má ideální přírodní podmínky. Chovem neustále proudí čerstvá studená voda z horského potoka, jehož teplota během roku kolísá o pouhý 1°C. Specifické kamenité podloží kladně ovlivňuje chuť masa.

Takové podmínky zaručují stálou kvalitu pstruhů značky Nowaco. Vyznačují se pevným masem, které se netrhá. Chuťově předčí i mnohem dražší pstruhy odjinud. Naprostá většina zákazníků již nechce jiné pstruhy než zmrazené turecké.

Pečený pstruh s nádivkou

Doporučení šéfkuchaře

Pevná struktura jejich masa umožňuje ryby po rozmrazení filetovat. Každý pstruh je zabalen zvlášť do průhledné fólie, což umožňuje postupné odebírání ryb z kartonu bez rozmrazování a nebezpečí potrhání ryb.

Šéfkuchař Bidfood Gastrostudia Marek Svoboda doporučuje jednoduchou přípravu, aby vynikla charakteristická chuť pstruha.

Filet ze pstruha na chřestu s rajčatovo-parmazánovou omáčkouPro zpestření jídelníčku však připravil italský recept Pečený pstruh s nádivkou, který mají nově k dispozici po přihlášení uživatelé e-shopu mujBidfood.cz.

Inspirovat se mohou také kombinací se sezónní zeleninou Filet ze pstruha na chřestu s rajčatovo-parmazánovou omáčkou.

Další nabídka pstruhů

Kdo dává přednost chlazeným pstruhům, ocení české kuchané pstruhy, filety s kůží nebo bez kůže z přísně kontrolovaných chovů Zpracovna ryb Klatovy a rakouská Iridea patřící rodu Kolovratů.

Delikatesou jsou uzení pstruzi: zmrazené filety, chlazené filety s kůží nebo bez kůže.

Speciální vyšlechtěnou formou je pstruh lososovitý růžovomasý, který se podobá lososovi. V nabídce najdete jak celého pstruha (1 až 2 kg), tak filety (250 až 500 g).

Mohlo by vás zajímat
Nowaco | rybí nugety
Z velmi kvalitní rybí suroviny se vyrábí vynikající nugety, které se v gastronomii osvědčily jako hlavní jídlo i chuťovka na rautech. Nyní přichází varianta v maloobchodním balení pod značkou Nowaco.
Nowaco | bezlepkové rybí prsty
Alternativou k obalovanému smaženému rybímu masu – prstům, porcím filé nebo celým filetám – při bezlepkové dietě jsou nemleté rybí prsty bez lepku značky Nowaco. Díky vyladěnému křupavému obalu z rýžové a kukuřičné mouky chutnají k nerozeznání od klasických rybích prstů.