Eko rozměr depa České Budějovice
23. 6. 2025

Eko rozměr depa České Budějovice

Na ekologii se myslí i v průmyslových zónách. V areálu nejnovějšího distribučního depa České Budějovice se zelená přes 4 000 nově vysazených rostlin a ožívá rybníček. Při stavbě skladů se samozřejmě věnovala velká pozornost také vhodným technologiím.

Stromy, keře, byliny

Bidfood vysadil v areálu depa České Budějovice přes 4 000 rostlin. 

27 stromů a 120 keřů poskytne ptactvu úkryt i potravu. 98 pnoucích rostlin cloní jižní fasádu. Na mělčině upraveného rybníčku roste 27 vodních a bahenních rostlin, které podporují rozvoj vodního ekosystému. Ostatní rostliny pokryly svahy a plochy.

Okapy jsou svedeny do podzemní retenční nádrže s kapacitou 50 m³. Dešťová voda pak slouží k zalévání rostlin i případnému zvýšení hladiny rybníčku, kde jsou na vodě závislé rostliny i malí živočichové.

Bidfood | depo České Budějovice

A/C plyn pro chlazení a mražení

Provoz skladů potravin se neobejde bez chladiva do systémů chlazení a mražení. Použité chladivo R449A splňuje požadavky nařízení EU o F-plynech – není toxické (klasifikace A1), je nehořlavé a má optimální účinnost.

Úspory energie

Vytápění a ohřev teplé užitkové vody zajišťují dvě tepelná čerpadla. K předehřevu se využívá odpadní teplo z mrazicích jednotek – rekuperace tepla z horkých par. Teplo z odpadního vzduchu zužitkuje rekuperační jednotka, která zajišťuje větrání sociálního zázemí, především šaten a umýváren.

Bidfood | depo České Budějovice

Veškeré osvětlení zajišťují úsporná LED svítidla. Spotřebu elektřiny dále snižují čidla, která zabraňují zbytečnému svícení, třeba na chodbách.

pozadí
pozadí
pozadí
pozadí
pozadí
pozadí