Téma # Gastrostudio

Žádný jiný Čech neobdržel tolikrát pozvánku na nejprestižnější kuchařské klání na světě. Marek Svoboda, šéfkuchař Bidfood Gastrostudia a akreditovaný komisař Světové asociace kuchařů, usedne v únoru 2024 opět do poroty kuchařské olympiády IKA. „Je to nejvyšší meta a pocta,“ říká.
Nejdražší seminář s ohledem na ceny surovin, inspirativní menu a lektor, jehož sláva se dotýká hvězd! Přesně to sliboval kurz Italské kuchyně zaměřený na seafood, který vedl v Bidfood Gastrostudiu šéfkuchař Riccardo Lucque, zakladatel skupiny La Collezione.
Úplně první kurz v Bidfood Gastrostudiu vedl v lednu 2009 právě Manfred Klein. Teď se zde loučil a to ve velkém stylu. „Budoucí kuchaři se učí, jak pracovat se surovinami, ale na koření se ve výuce zapomíná. Přitom právě díky němu se od sebe národní kuchyně odlišují,“ říká Manfred Klein.
Fermentování propadl šéfkuchař Marek Svoboda před rokem a od té doby experimentuje s nejrůznějšími surovinami. Kvašení a kysání ho nadchlo natolik, že mu zasvětil i květnový kurz v Bidfood Gastrostudiu, který sám lektoroval.
Přání zákazníků byla vyslyšena a další kurz v Bidfood Gastrostudiu měl téma Moderní raut. Jeho lektorem byl Tomáš Kněž, Executive Chef z O₂ Areny a O₂ Universa, který se svým týmem chystá běžně občerstvení pro 3000 lidí! „Důležité je dobré plánování a kreativita,“ říká.
Dobře vyzrálé maso je křehké, šťavnaté a bohaté na živiny. Má jich dokonce víc než maso čerstvé. „Jenže zrání je složitá disciplína a musíte během něho hlídat celou řadu věcí. Pozor si musíte dát i na bakterie,“ říká Andrea Serraino, odborník na potraviny živočišného původu.
Skvělé stařené maso u nás dokáže připravit jen pár lidí. Jak na to, předvedli v Gastrostudiu experti ze společnosti Stagionello v čele se Shonem Cuomem, synem tvůrce jedné z nejpropracovanějších metod zrání na světě. Českou premiéru mělo na seminářích zařízení na zrání ryb.
Stačila jedna jediná noc a první letošní kurz v Bidfood Gastrostudiu byl vyprodán. Aby také ne, když jeho téma Originální a trendy recepty pro obědová menu vzniklo na přání mnohých zákazníků. Úlohy lektora se skvěle zhostil Martin Staněk, šéfkuchař z Perfect Canteen.
Jeho pokrmy slavily úspěch v Londýně i New Yorku. Od roku 2002 je můžete ochutnat ve vyhlášených pražských restauracích Aromi a La Finestra in Cucina či v bistru La Bottega. Jaké je tajemství italské kuchyně, to prozrazuje v rozhovoru známý šéfkuchař Riccardo Lucque.
Šéfkuchaři z Gastro Teamu Bidfood již přes 20 let prezentují pokrmy po celé ČR. Zřídili Gastrostudio Bidfood, ve kterém s nejlepšími českými i zahraničními šéfkuchaři pořádají kurzy. Aktuálně chystají nová školení v rámci Bidfood Training Academy s cílem vzdělávat profesionální kuchaře.