Maso, jeho dělení a použití 6 | Jehněčí maso

Jehněčí maso
Víte, že jehněčí je přírodní a kvalitní druh masa, že příjemně voní? Jaký je rozdíl mezi jehněčím a skopovým masem? Kolik váží jehněčí svíčková? Odpovědi nejen na tyto otázky přináší článek Jehněčí maso – šestý díl seriálu o mase, hlavním dělení a vhodném použití jednotlivých částí.

JEHNĚČÍ MASO

Jehněčí maso pochází z mladých ovcí poražených ve stáří od 5 do 12 měsíců. Maso z kusů starších jednoho roku je již označováno jako skopové. Protože jsou jehňata krmena mateřským mlékem a v pozdější době pastvou z luk, kde se chovají, jedná se o přírodní a kvalitní druh masa. Jehněčí maso obsahuje nízké procento tuku a naopak je bohaté na bílkoviny a minerály.

Irish Food Board | Nature´s Meadow | Irsko

Bidfood exkluzivně nabízí čerstvé jehněčí maso z Irska pod značkou Nature's Meadow. Jehňata jsou chována venku a odstavena od mateřského mléka ve věku asi 10 týdnů. Příznivé klimatické podmínky Irska s častými srážkami a rozlehlými loukami zaručují kvalitní přirozenou potravu po celý rok. Jehňata nejsou ustájená a živí se pouze trávou na pastvinách. Takové podmínky pozitivně ovlivňují kvalitu masa, jeho barvu i chemické složení (bílkoviny, vitamíny).

V české kuchyni bývá jehněčí maso často opomíjeno kvůli předsudkům o zápachu masa. Tato vlastnost se však týká především skopového, tedy masa ze starších kusů – ovcí a beranů. Jehněčí maso příjemně voní a pro jeho přípravu se doporučuje použití bylinek jako tymiánu, rozmarýnu, česneku apod.

Aktuální sortiment si můžete prohlédnout na portálu mujBidfood.cz v kategoriích Jehněčí maso a čerstvé jehněčí pod značkou Nature's Meadow

Jehněčí kýta

Jehněčí maso | kýta

Část jehněčí zadní čtvrtě. Jedná se o poměrně libovou svalovinu s možností použití mnoha tepelných úprav – nejčastěji pečením a grilováním. Jehněčí kýta bez kosti je jednou z nejžádanějších částí jehněčího masa vůbec. Ovšem tepelnou přípravou celé kýty s kostí se docílí ještě výraznější chuti než u kýty bez kosti. Nevýhodou je komplikované porcování celého kusu po upečení. Doporučenou přípravou plátkované jehněčí kýty s kostí je vaření, do hustých omáček nebo dušení.

Jehněčí svíčková

Jehněčí maso | svíčková

Tak jako u všech typů svíčkové se i ta jehněčí vyznačuje velmi jemnou konzistencí. Je tak velmi chutná a ideální pro grilování nebo pečení. Hmotnost jednotlivých kusů svíčkové se u jehňat pohybuje v rozmezí 80 až 100 g.

Jehněčí hřebínek Frenched rack | 719301

Jehněčí hřebínek Frenched rack

Jehněčí maso | hřebínek Frenched rack

Jehněčí hřebínek je část masa velmi pravidelného tvaru z prostřední části hřbetu (podobně jako např. u telecí pečeně). Jedná se o velmi libovou a štavnatou část. Doporučenou tepelnou úpravou je pečení celého kusu v celku a teprve poté porcování jednotlivých kotletek. V případě nabídky Bidvestu se jedná o hřbety s šesti nebo osmi očištěnými žebírky.

Jehněčí hřebínek z krku Saratoga rack

Jehněčí maso | hřebínek z krku Saratoga rack

V podstatě se jedná o část krku nepravidelného tvaru s pěti očištěnými žebírky navazujícími na hřbet. Svalovina je prorostlá tukem, který příznivě ovlivňuje chuť masa. Kromě pečení se doporučuje i úpravu grilováním. Bidfood nabízí také plátkování. Kvůli nepravidelnému tvaru této partie je však nutné počítat s různou velikostí jednotlivých plátků.

Jehněčí plec bez kosti

Jehněčí plec

Jehněčí maso | plec

Partie z přední části jehněte. V podstatě se jedná o část přední nohy zvířete ukončenou řezem nad kolínkem. Maso z plece je díky velmi vysokému obsahu kolagenu šťavnaté a po tepelné úpravě díky tomu velmi chutné. Kromě pečení nebo grilování je také vhodné plec umlít a připravit si šťavnatý jehněčí burger nebo jiný výrobek.

Jehněčí kolínko

Jehněčí maso | kolínko

Jehněčím kolínkem označujeme partii předních a zadních kolen (podobně jako např. u hovězí kližky). Bidfood nabízí výhradně kolínko zadní, které je více osvaleno. Kolínko je šťavnaté a plné kolagenu, který po tepelné úpravě příznivě ovlivňuje chuť masa. Doporučená příprava je pečení případně konfitování.

Mohlo by vás zajímat
Maso Gurmet a zvěřina Petron expandují
Přes 3 000 tun masa a polotovarů za rok odešlo z kralupské výroby k zákazníkům po celém Česku, Slovensku i na export. Požadavky však rostou a trendy v gastronomii se mění. Bidfood proto zásadně investoval do výrobních prostor i technologického vybavení – postavil novou zpracovnu masa v Opavě a rozšířil kralupskou výrobu.
chladící zařízení pro maso Gurmet
Gurmet dobývá maloobchodní prodejny s čerstvým masem a poctivými polotovary ve vaničkách. Zákazníci prodejen dostanou maso v nejlepší možné kondici díky výrobě na zakázku a chladícím zařízením Gurmet.