Maso, jeho dělení a použití 1 | Vepřové maso

Vepřové maso
Víte, jak staré je prase v době porážky a kolik váží? Z které části prasete pochází svaly ořech, květová špička a váleček? K jaké úpravě se hodí vepřová žebra a čím se liší Loin ribs od Spare ribs? Odpovědi nejen na tyto otázky přináší článek Vepřové maso – první díl seriálu o mase, dělení masa a vhodném použití jednotlivých částí.

VEPŘOVÉ MASO

Vepřové maso má světle růžovou barvu a jeho svalovina je prorostlá tukem. Proto má vepřové maso větší energetickou hodnotu než např. hovězí maso. Obecně platí, že stáří prasat v době porážky je cca pět až šest měsíců dle konkrétních přírůstků v době chovu. Takovýto kus dosahuje při porážce jatečné hmotnosti cca 110 kg. Tato hmotnost pak zaručuje jemnou konzistenci masa, jeho křehkost a chuť.

V současnosti převažuje průmyslový chov prasat. Zpravidla se tak jedná o několik plemen (např. Landrace, Bílé ušlechtilé, Duroc, Pietrain) speciálně vyšlechtěných tak, že všechny vlastnosti masa směřují k co nejlepší výtěžnosti při dalším zpracování. K největším producentům a zpracovatelům vepřového masa v Evropě patří Dánsko, Německo, Belgie a Španělsko. Z těchto zemí se vepřové maso také hojně objevuje na českém trhu. Chov prasat je ale tradiční i v České republice a jako takový stále patří k významnému zemědělskému odvětví.

Po samotné porážce se prase zbaví vnitřností (tzv. vykolení) a rozdělí na půlky. Vepřové půlky se pak dále dělí (bourají) na jednotlivé části s kostí nebo bez kosti. Dle požadavku konečného spotřebitele je možné maso upravit do mnoha specifikací. Ve výrobní úpravě (např. s kostí, kůží, sádlem) nebo kuchyňské (zbaveno tuku, drobných částí, ořezu, krevních sraženin apod.).

Aktuální sortiment si můžete prohlédnout na portálu mujBidfood.cz v kategorii Vepřové maso

Vepřová plec

Vepřové maso | plec

Vepřová plec je skupina ramenních svalů – velká plec, kulatá plec, plochá plec a plátek. Hodí se převážně k pečení a dušení.
 

Vepřová krkovice

Vepřové maso | krkovice

Jak vychází z názvu, krkovice se nachází na horní straně zad od hlavy po hřbetní část navazující na pečeni. Je jedna z nejpoužívanějších částí z výsekových mas. Jedná se o sval mírně prorostlý tukem, proto je maso šťavnaté. Poměr tuku je závislý na jateční váze prasete. Vhodná je převážně na pečení, grilování a uzení.

Vepřová pečeně

Vepřové maso | pečeně

Nejhodnotnější výsekové maso ze hřbetní části prasete. Obsahuje vnitrosvalový tuk v přední části, kde navazuje na krkovici. Střední a koncová část je naopak bez tuku. Tukové krytí na povrchu svalu je maximálně do 3 mm. Vhodné převážně na plátkování a přípravu minutek.

US vepřová pečeně Duroc

Masné plemeno Duroc, bylo vyšlechtěno na konci 18. století v oblasti New Jersey v USA. Vyznačuje se vysokou zmasilostí a nízkou tučností. Pečeně z tohoto plemene obsahuje vnitrosvalový tuk (tzv. mramorování), který dodá masu nejen šťavnatost, ale i velice lahodnou a jemnou chuť. Díky technologii prudkého zachlazení, vakuového čištění a dodržení předepsané teploty skladování je záruka tohoto zboží až 48 dní od výroby. Po dobu lodní přepravy z USA do Evropy dochází k takzvanému zrání a tím je maso vhodné především k přípravě vepřových steaků.

Vepřová žebra z pečení (Loin ribs) | 261015

Žebra z pečení (Loin ribs)

Po vybourání pečeně a oddělení od kosti zbyde páteř a část žeber, které se od páteře oddělí. Tím vznikne pásek žeber, který je zmasilý jak v mezižebří, tak částečně na povrchu kostí. Maso z těchto žeber je šťavnaté a velice chutné. Vhodné na pečení, grilování a uzení.

Vepřová panenka

Vepřové maso | panenka

Vepřová panenka se nachází v bederní části navazující na vepřovou pečeni. Jedná se o nejkvalitnější a nejlibovější část prasete často označovanou jako panenská svíčková. Je vhodná převážně na přípravu minutek a medailonků.

Vepřová kýta, vrchní šál | 710913

Vepřová kýta

Vepřové maso | kýta

Kvalitní a velmi chutné skupenství svalů ze zadní končetiny neobsahující téměř žádný tuk a šlachy. Rozbouráním kýty získáme několik svalů – spodní a vrchní šál, ořech, květovou špičku a váleček. Vhodná je především na výrobu šunek. Používá se ale i na minutkovou kuchyni, na plátkování k výrobě řízků a na uzení.

Vepřový bok

Vepřové maso | bok

Výsekové maso prorostlé tukem. Poměr tuku je závislý na jateční váze a stáří zvířete. Vhodné na pečení, uzení a výrobu rolád.
 

Žebra z boku (Spare ribs)

Seříznutím žeber z boku vznikne soustava plochých žeber, kde v mezižebří zůstává velice chutné maso. Žebra jsou tak vhodná k pečení, grilování i uzení.

Vepřová kolena

Vepřové maso | kolena

Přední i zadní vepřová kolena jsou tvořena ze svalů, šlach, vaziva a kůže s velkým obsahem kolagenu se značným podílem kosti. Vhodné na pečení, dušení, uzení a grilování.
 

Vepřová líčka | 272240

Vepřové droby a ostatní

Droby jsou vnitřnosti s vysokou výživovou hodnotou. Vhodné jsou pro přípravu zabíjačkových specialit, ale i k vaření tradiční české kuchyně. Vepřové kosti jsou vhodné k přípravě vývarů a omáček typu demi glace.

Selečí maso

Stáří selátek okolo dvou měsíců. Maso je šťavnaté, křehké a téměř bez tuku.

Mohlo by vás zajímat
Maso Gurmet a zvěřina Petron expandují
Přes 3 000 tun masa a polotovarů za rok odešlo z kralupské výroby k zákazníkům po celém Česku, Slovensku i na export. Požadavky však rostou a trendy v gastronomii se mění. Bidfood proto zásadně investoval do výrobních prostor i technologického vybavení – postavil novou zpracovnu masa v Opavě a rozšířil kralupskou výrobu.
chladící zařízení pro maso Gurmet
Gurmet dobývá maloobchodní prodejny s čerstvým masem a poctivými polotovary ve vaničkách. Zákazníci prodejen dostanou maso v nejlepší možné kondici díky výrobě na zakázku a chladícím zařízením Gurmet.