Seznam alergenů

tabulka alergenů | lepek
České restaurace sází v jídelních lístcích většinou na čísla alergenů u názvů pokrmů a vysvětlující tabulku alergenů, kde jsou popsány. Často se na ni ptáte, a proto Vám přinášíme stručný seznam i tabulku alergenů ke stažení.

13. prosince 2014 vešlo v platnost nařízení EU 1169/2011. Ke stažení je zdarma na www.eurlex.cz. Příloha II tohoto nařízení obsahuje oficiální přehled alergenů včetně všech detailů a výjimek.

Tabulka alergenů se seznamem éček

Níže je uveden stručný přehled alergenů. Vždy jde nejen o vypsané produkty, ale také o výrobky z nich! U oxidu siřičitého a siřičitanů uvádíme navíc čísla "éček", protože se ve složení místo jejich jmenných označení vyskytují právě E kódy.

Tabulka v přiloženém souboru na závěr obsahuje kromě údajů níže ještě sloupec s originálním zněním Přílohy II nařízení EU 1169/2011.

Dodržení číslování není nutné, klidně můžete použít vlastní označení, třeba písmena. Výhody a nevýhody různých zápisů alergenů naleznete v článku Jak uvést alergeny na jídelním lístku?

Přečíst si můžete také seriál Nová legislativa:
1 | Konec tajemství šéfkuchaře
2 | Podpultové informace
3 | Údaje u masa & Big 7

Alergeny obsažené v produktech i v receptech naleznete po přihlášení na portál mujBidfood.cz
1

Lepek

pšenice, žito, ječmen, oves, špalda, kamut nebo jejich odrůdy
2

Korýši

3

Vejce

4

Ryby

5

Arašídy

podzemnice olejná
6

Sója

sójové boby
7

Mléko

8

Skořápkové plody

mandle, lískové ořechy, vlašské ořechy, kešu ořechy, pekanové ořechy, para ořechy, pistácie, makadamie
9

Celer

10

Hořčice

11

Sezam

sezamová semena
12

Oxid siřičitý a siřičitany

E220, E221, E222, E223, E224, E226, E227, E228
13

Vlčí bob

lupina
14

Měkkýši

Přiložené soubory: 
PřílohaVelikost
Office spreadsheet icon tabulka alergenů | xls (seznam éček)32.5 KB
Mohlo by vás zajímat
Legislativa | Jak má být označeno hovězí maso
Oddělení kvality v Bidfoodu vypracovalo přehled povinných informací, kterými musí být hovězí maso označeno, protože v některých médiích se objevují nepřesné až zavádějící informace. A co navíc požaduje česká vyhláška pro skot poražený v České republice?
Regulace akrylamidu v potravinách
Potenciálně rakovinotvorný akrylamid vzniká při smažení hranolek nebo pečení pečiva. Od 11. dubna 2018 vchází v účinnost Nařízení komise EU 2158/2017, díky kterému by se obsah akrylamidu měl snižovat. Zákazníci Bidfoodu se nové legislativy nemusí obávat.