Není štika jako štika
Mořská štika Argentina nebo hejk jsou vžité názvy pro štikozubce argentinského (anglicky Argentine hake, latinsky Merluccius hubbsi).
Zástupcům patnácti druhů štikozubců a jejich příbuzným treskovníkům se často říká mořská štika, hejk nebo hoki. Tresky jsou vzdálenější příbuzní, avšak dohromady je spojuje také důležité místo v našem jídelníčku.
Loví a je loven
Štikozubci jsou štíhlí dravci s dvěma řadami dlouhých, silných, dovnitř zahnutých zubů. Loví hlavně jiné ryby, třeba makrely, šproty či sledě, ale výjimkou není ani kanibalismus. Živí se i dalšími mořskými živočichy jako jsou hlavonožci a korýši.
Štikozubec argentinský dorůstá běžně délky 50 cm, samičky 60 cm. Maximálně může dosáhnout až 95 cm a váhy 5 kg. Loví se v jihozápadním Atlantiku při pobřeží Brazílie a Argentiny. Díky omezením rybolovu se jejich populace od devadesátých let zotavuje.
v kategorii Ryby a speciality | Mořské ryby | Mořská štika:
102315 Mořská štika Argentina filety 1 x 7 kg
102311 Mořská štika Argentina filety 3 x 7 kg
Inspirujte se také recepty, např.:
Filety z mořské štiky pečené na smetanovém špenátu se sýrem a bazalkou
Mořská štika s bazalkou, rajčaty a bramborovou kaší
Mrazírna na palubě
Značná vzdálenost ČR od míst výlovu neumožňuje prodávat u nás tyto ryby čerstvé chlazené. Aby se textura, šťavnatost a chuť zmrazené ryby, co nejvíce přiblížila čerstvé, musí se zpracovat velmi rychle. Okamžitě po výlovu se ryby filetují a zmrazují přímo na palubě lodi během plavby po moři. Tento typ zpracování se nazývá seafrozen.
Na moři se často využívá způsob zmrazení interleaved (prokládané), kdy se filety skládají do formy po 7 kg a prokládají folií, aby se daly jednotlivé filety od sebe po zmrazení dobře oddělit. Folie má obvykle modrou barvu, aby byla v případě nesprávného rozbalování dobře viditelná.
Kuchaři celého světa
Díky rychlému kvalitnímu zpracování a použití ochranné glazury do 3% si můžete mořskou štiku z Argentiny vychutnat i v Česku. Glazování chrání filety před oděrem, vysycháním a žluknutím tuku. Silnější glazury, až desítky %, jsou jen účelovým přidáváním vody.
Štikozubec argentinský se vyznačuje pevným bílým masem s nízkým obsahem tuku a jemnou chutí. Podobně jako treska se výborně hodí k pečení, grilování či smažení na másle. Lze ji také vydatně kořenit a dochucovat. Proto kuchaři po celém světě mají tyto ryby ve velké oblibě pro všestranné možnosti přípravy.