Nejlepší chřest pochází z Česka

Český chřest
Gurmeti chřest milují a podle mnohých z nich jsou podmínky pro jeho pěstování jedny z nejlepších na světě právě v Česku a to na Mělnicku. Chřestu totiž vyhovují lehké písčité půdy a klima, které není ani suché, ani kontinentální.


Bílé zlato z Mělnicka

Chřest se v posledních letech úspěšně vrátil na české stoly, odkud ho neprávem smetli komunisté, kteří ho označili za buržoazní přežitek. Od roku 2012 k renesanci chřestu přispívá také velkoobchod potravin Bidfood, který ho v chřestové sezóně rozváží do restaurací po celé České republice. Do té doby převážná většina produkce z Polabí mířila do Nizozemska a Německa.

Chřestová sezóna

První závozy českého bílého chřestu se uskutečňují podle počasí v polovině dubna. Zelený chřest se obvykle začne sklízet a distribuovat o 14 dní později. Ceny se aktualizují každý týden.

Český chřest

Sortiment čerstvého chřestu

Bidfood nabízí čerstvý chřest přímo z polí z Mělnicka. Svazky bílého chřestu se balí do tzv. flowpacků. Tyto zavařené plastové fólie prodlužují trvanlivost a udržují chřest déle svěží a křehký. Bílý chřest se třídí do dvou velikostí a rozváží v bedýnkách, které obsahují vždy 6 svazků po 500 g, tj. 3 kg:

  • Chřest bílý, průměr 12 až 16 mm
  • Chřest bílý výběr, extra velký o průměru nad 16 mm

Bílý chřest, který nenarostl požadovaných parametrů nebo se jeho stvol zlomil, se výborně hodí pro přípravu krémů a polévek. Jde o ekonomickou variantu předchozích položek:

  • Chřest bílý na polévku, zlomky

Zelený chřest se do flowpacků balit nemůže, protože musí dýchat. Distribuuje se v bedýnkách, které obsahují 7 svazků po 400 g, tj. 2,8 kg:

  • Chřest zelený
Galerie: 
Vejce Benedikt s chřestem
Chřestová polévka
Chřest s holandskou omáčkou
​Kuřecí prsa dušená na smetaně s chřestem a šťouchané brambory
Filet ze pstruha na chřestu s rajčatovo-parmazánovou omáčkou
Divočák hřbet s houbovou omáčkou, brambory s chřestem a brusinkové želé​
Plátky z jelení kýty s omáčkou z červeného vína, chřestem a jedlými kaštany
​​Pappardelle s restovaným chřestem a rajčátky na másle
Mohlo by vás zajímat
hluboce zmrazené bylinky
Víte, že používání zmrazených bylinek namísto sušených nebo bylinek z květináčů má hned několik výhod: silnější aroma, výraznější barvu, menší dávkování a stálou kvalitu?
Bidfood prostřednictvím dceřiné společnosti Tekoo začal distribuovat čerstvou zeleninu a ovoce nejen na Moravě a v Praze, ale i ve Středočeském kraji. Postupně svůj dosah rozšiřuje na další okresy. Ve středních Čechách Bidfood pod hlavičkou Tekoo rozváží také nápoje. Celý sortiment mohou zákazníci objednat najednou přes mujBidfood.cz, zákaznické centrum nebo obchodní zástupce Bidfood.