Hovězí steak vyzrálý jako víno

Z pastvin Jižní Ameriky míří na Váš stůl šťavnatý Rib Eye steak! Víte, že hovězí maso má být před konzumací vyzrálé? Za jak dlouho je hovězí steak nejlepší? A jaký význam má pro chuť masa mramorování?

Hovězí Rib eye steak s grilovanou zeleninou a pečenými bramborami, pažitková omáčka

Vyzrávání hovězího masa

Hovězí maso může díky své struktuře zrát až několik měsíců. Díky tomu se stane až 3x křehčím. Strávníkům se pak rozplyne na jazyku místo toho, aby "zápasili s podešví".

Zatímco vepřovému masu stačí k vyzrání 5 dní a kuřecímu 1 den, hovězí se má konzumovat minimálně po 10 dnech od data porážky, které zákazník nalezne na obalu. Nejlepších výsledků však kuchaři docílí s hovězím masem během 2. a 3. měsíce zrání.

Rib eyeU steaků uváděnou trvanlivost 4 měsíce zaručuje správné krmivo, porážka, zpracování a skladování. Během prvních dnů zrání se v mase tvoří kyselina mléčná. Roztokem tohoto přírodního konzervantu se může nastříkat povrch masa, aby se vytvořil ještě ochranný film. Masa značky Gurmet neobsahují žádné chemikálie, ani se do steaků žádné látky nevpravují injekčně.

K vyzrávání masa se musí udržovat teplota od 0°C do +2°C. Čeští výrobci maso z ekonomických důvodů zrát nenechávají. I to nahrává dovozu z USA, Jižní Ameriky nebo Austrálie. Zatímco k nám maso pluje, nerušeně zraje při stálé teplotě v chladírenském kontejneru.

Aktuální sortiment steaků naleznete na mujBidfood.cz v kategorii Maso | Hovězí steakové maso

Tipy na dobré a rychlé letní přílohy ke steakům najdete po přihlášení na mujBidfood.cz v receptech:
Hovězí Rib eye steak s rukolovým salátem a křupavou pancettou
Hovězí Rib eye steak s grilovanou zeleninou a pečenými bramborami, pažitková omáčka

Jak správně připravit steak? Odpověď se dozvíte v článku:
Správná příprava steaku ve 3 krocích

Mramorovaný Rib Eye

K vyhledávaným steakovým masům patří Rib eye (vysoký roštěnec), který Bidvest dováží z Argentiny, Uruguaye či Brazílie. Zvířata jsou zde krmena výhradně pastvou.

To dokládá jemné mramorování. Tuto bílou kresbu viditelnou v řezu plátku tvoří vnitřní tuk. Ten dodává masu jedinečnou chuť a šťavnatost. Podobně i vnější tuk obohacuje chuť masa a lidé by jej neměli odkrajovat.

Rib eye z Jižní Ameriky | mramorováníVe srovnání s libovým Rump steakem je Rib Eye díky mramorování šťavnatější, podobně jako vepřová krkovička oproti kýtě.

Ovšem v porovnání s Rib Eyem z USA má jihoamerický kolega jemnější mramorování a tím i nižší obsah tuku. Bohatší mramorování vzniká u masa z USA tím, že se zvířata posledních 100 dní před porážkou dokrmují kukuřičnou směsí. Američané totiž oproti Evropanům preferují více tuku v mase. Nejtučnější steaky se z USA dokonce na starý kontinent vůbec nedováží.

Podle mramorování lze tedy pouhým okem zjistit, kolik má maso vnitřního tuku a tím, jak bude chutné a šťavnaté.

Mohlo by vás zajímat
Tender Pork | vepřové paličky (drumsticks) v BBQ marinád
Křehké vepřové maso v barbeque marinádě se připraví snadno a rychle během hodiny, vždy se stejným výsledkem a navíc s minimální ztrátou hmotnosti. Vepřové paličky "drumsticks" dánské značky Tender Pork dodává exkluzivně Bidfood.
Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR v Lucembursku 2018
Národní tým kuchařů a cukrářů AKC ČR získal zlatou medaili za tříchodové menu a stříbrnou za kuchařské a cukrářské umění – celkově se umístili na 8. místě. Vojtěch Petržela v carvingu porazil slavné asijské mistry a zvítězil! InterGast Culinary Team se v regionálních týmech umístil na 4. místě.